Bezpečnostní pásy v autě vše o bezpečném poutání

Bezpečnostní pásy v autě vše o bezpečném poutání

Jedná se o tiché a často přehlížené hrdiny v každém autě. Řada řidičů je nesnáší a zapíná je jen s protestem. Nicméně tyto popruhy se těší špatné pověsti zcela neoprávněně, protože plní nesmírně důležitý úkol, a to ochranu vaší fyzické bezpečnosti nejen při závažných nehodách, ale i v případě menších nepříjemností, jako je například poněkud prudší zabrzdění. Proto se v tomto článku chceme blíže podívat na to, jak takové bezpečnostní pásy fungují, jaké typy existují a co byste o nich ještě měli vědět.

Odkdy se v autech vůbec používají bezpečnostní pásy?

Účelem bezpečnostních pásů je chránit cestující před vážným poraněním v případě havárie anebo náhlého brzdění. To je jasné jako facka, že? Možná tomu tak je dnes, ale ještě před půl stoletím vypadal svět zcela jinak. Ačkoli koncept zádržného systému, který připoutává cestující a zároveň je chrání před nárazy na přístrojovou desku, přední sedadla nebo i čelní sklo, byl znám již koncem 19. století a na počátku toho minulého byl navíc zdokonalen a zkonstruován, trvalo až do 70. let 20. století, než se tento systém ve většině zemí světa stal nejen součástí standardní výbavy, ale byl také zakotven v legislativě.

Odpůrců a kritiků tohoto nového mechanismu bylo v té době totiž daleko více než dnes. Zejména muži trvali na pochybných tvrzeních, že pásy by v případě nehody způsobily řidiči více škody než užitku, a vytýkali, že je obtížné se z pásu po nehodě vyprostit. Ženy se tehdy naopak obávaly především o své šaty, které by se vlivem tahu pásu mohly pomačkat.

Avšak i konzervativní studie nade vší pochybnost prokazují, že podobné zádržné systémy významně zvyšují úroveň bezpečnosti řidiče a dalších spolucestujících jak při nízkých, tak při vysokých rychlostech. Není třeba příliš velké obrazotvornosti, aby si člověk dokázal představit, jak se zachová tělo ve vozidle, které najednou zpomalí ze 70 km/h přesně na nulu. Z těchto zřejmých důvodů jsou popruhy v současné době povinné na všech sedadlech a jejich nezapnutí se obvykle trestá třemi body a pokutou.

Jaké existují typy bezpečnostních pásů?

Jaké existují typy bezpečnostních pásů?

V závislosti na účelu vozidla nebo požadavcích pasažéra se bezpečnostní pásy mohou v určitých ohledech podstatně lišit. Existují ovšem i takové systémy, které nejsou určeny pouze pro lidské cestující. Níže jsou uvedeni nejdůležitější zástupci:

Tříbodový pás → Tento druh bezpečnostního pásu se stal zlatým standardem v naprosté většině soukromě používaných vozidel. Díky kombinaci snadné manipulace, rychlého zapínání a rozepínání a také vysoké míry spolehlivosti je tento systém považován za téměř optimální. Spona či jazýček se zasune do přezky neboli zámku pásu, který je umístěn mezi sedadly. Navíječ u stropu zajišťuje potřebnou flexibilitu a pohyblivost pásového systému i individuální nastavení jeho výšky.

tribodovy-pas

Dvoubodový pás → V současné době se tento typ pásu používá téměř výhradně na zadním prostředním sedadle. Vyznačuje se tím, že přechází pouze přes pánevní kosti pod břichem, a poskytuje tak jen malou nebo žádnou ochranu horní části těla. Vzhledem k tomuto nedostatku je stále více vozidel vybavováno i vzadu výlučně tříbodovými systémy.

Vícebodové pásy → Patří sem všechny systémy popruhů, které mají více než jeden upevňovací bod. Nejčastěji se jedná o šestibodové nebo osmibodové pásy, které se používají převážně v závodních a sportovních vozech. Jejich velkou výhodou je, že pomocí přídavných pásů se dosáhne lepšího rozložení hmotnosti pasažéra a v případě nárazu se brzdné síly rovnoměrněji přenesou na celé tělo. Jediným minusem je, že se poněkud hůře nasazují.

Bezpečnostní pásy pro těhotné → Přestože i standardní bezpečnostní pásy jsou dostačující, na přání lze pořídit doplňkové prvky, které zvyšují především pohodlí nastávajících matek. Těhotné ženy musí zvlášť dávat pozor, aby spodní část pásu nikdy nezapínaly přes břicho, ale vždy pod něj. Popruhy pro těhotné pomáhají tím, že nabízejí samostatný zapínací mechanismus a mají zesílené polstrování pro oblast pánve. Kromě toho je možné dokoupit prodloužení pásů, pokud je vestavěný systém příliš krátký nebo nepohodlný.

Mimochodem, přetrvává dosud pověra, že těhotné ženy by se neměly vůbec připoutávat, protože by to mohlo ublížit dítěti. Pravdou je však naprostý opak: Právě díky připoutání se zvyšuje bezpečnost matky i dítěte na maximum a za žádných okolností byste bez zapnutého pásu neměli cestovat v autě.

Postroje pro zvířata → Z tohoto systému popruhů těží zejména majitelé psů. Postroj se navlékne na vašeho mazlíčka a následně se zajistí bezpečnostním pásem. To ho stejně jako lidského pasažéra chrání před těžkými úrazy v případě ostrého zabrzdění nebo havárie. Chcete-li docílit ještě většího stupně pohodlí, můžete si rovněž pořídit psí deku, již lze připevnit ke kotevním bodům na zadních sedadlech a na níž může váš mazlíček o to komfortněji cestovat.

Na co musíte pamatovat, když se připoutáváte?

bezpečnostní pásy do auta

Nemalou pozornost je třeba věnovat i správnému používání bezpečnostních pásů. Začíná to už výškou samotného sedadla a vedením popruhu. Je nesmírně důležité, abyste seděli dostatečně vysoko, aby pás mohl procházet středem vašeho ramene přes vaše tělo – v žádném případě by se neměl přibližovat ke krku. Druhý, vodorovný popruh by neměl vést přes vaše břicho, ale vždy pod ním přes kyčelní kosti. Ujistěte se také, že pod pásem nemáte žádné ostré, tvrdé nebo jinak překážející předměty. Při srážce vám totiž téměř jistě způsobí zranění.

Dále je důležité zajistit, aby se pás nepřekřížil a v případě trhavého tahu mohl okamžitě zablokovat: Jestliže volně visí z vašeho těla a samovolně se nestáhne zpět, musíte ho opět zkontrolovat.

Správnou funkci zádržného systému a vaši osobní bezpečnost ovlivňuje také oblečení, které nosíte. Pásy byste neměli zapínat přes hrubé zimní bundy, protože by pak mohly snadněji sklouznout a nechránily by vás optimálně. V létě je to zase obráceně. Zde byste měli dbát na to, aby pás nevedl přes holou kůži. Nejenže se může zahřát a podráždit vaši pokožku, ale při nárazu může dojít k závažným odřeninám a v nejhorším případě se pás může zařezat do kůže.

A konečně, vždy musíte dohlížet na to, aby byly vaše pásy v bezvadném stavu. To platí stejně tak pro přezku a navíječ. Pokud si všimnete trhlin v látce nebo odštípnutí plastu na přezkách, je nutné je nechat bezodkladně opravit v servisu.

    Váš profil je váš osobní asistent.

    Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty