Jak nastavit světlomety auta

Jak nastavit světlomety auta

V moderních vozidlech lze celou řadu funkcí nastavit podle individuálních preferencí. Některá z těchto nastavení jsou čistě záležitostí vašeho pohodlí a vašich zálib, jiná ovšem musíte provádět s jistou dávkou obezřetnosti. Poloha a sklon světlometů je téměř jistě jedním z nich. O tom, jaký to má vliv na komfort vaší jízdy a na viditelnost ostatních účastníků silničního provozu, se dozvíte, když si přečtete následující řádky.

Jak a kde mohu změnit polohu svých světlometů?

To je lehké vysvětlit a mnozí z nás to již udělali nesčetněkrát. Ve velké většině modelů najdete nastavovací kolečko nebo odpovídající přepínací páčku hned pod volantem na levé straně. Tam se pak dá nastavit úhel sklonu předních světlometů.

Kdy je nutné změnit nastavení sklonu mých světlometů?

Může k tomu být hned několik dobrých důvodů, protože i když jste již našli pro vás ten vhodný úhel, mohou nastat okolnosti, kvůli kterým bude potřeba jej upravit.

  • ! Pokud jedete po venkovských silnicích za tmy a máte pocit, že před sebe vidíte pouze omezeně nebo špatně. I za zhoršených povětrnostních podmínek byste měli vždy mít dobrý přehled o tom, co se před vámi odehrává, abyste mohli v nejhorším případě okamžitě reagovat.
  • ! Pokud protijedoucí vozidla a jejich řidiče oslňujete. Když budete pozorní, možná to poznáte i sami podle polohy světelného odrazu na čelním skle řidiče naproti.
  • ! Pokud se zatížení vozu výrazně změní. Když je například váš zavazadlový prostor plný k prasknutí, protože se chystáte s rodinou na dovolenou, bude nutné seřídit přední světlomety. Hmotnost navíc, zejména na zadní nápravě, ovlivní těžiště vozu, a tím i jeho náklon.
  • ! Pokud bylo vaše vozidlo upraveno. Pojem úprava je zde definován velmi široce a myslí se tím například montáž nových světlometů nebo oprava provedená na přední části vozidla. Stejně tak toto opatření platí, pokud jste se stali účastníkem nehody.

Seřízení předních světlometů doma

Třeba nastala jedna z výše popsaných situací nebo se jen chcete ujistit, že je s osvětlením vašeho vozidla vše v pořádku, a seřídit si světlomety. Ale jak na to?

V podstatě si tuto úpravu můžete nechat udělat ve svém spolehlivém servisu. Tam se odborníci postarají o to, aby byla vaše světla prohlédnuta z hlediska jejich funkčnosti, změří jejich svítivost a nakonec je také optimálně seřídí. Návštěva servisu však není vždy finančně nenáročná, a zejména pokud víte, že se samotnými světlomety je vše naprosto o. k. a chcete pouze zkontrolovat jejich správný sklon, vyplatí se nastavení vykonat v domácích podmínkách.

Seřízení světlometů ve spolehlivém servisu

Než začnete s měřením a seřizováním, je nezbytné provést několik příprav týkajících se vašeho vozu a potřebných nástrojů. Kromě světlé a bílé stěny budete potřebovat metr a lepicí pásku.

Palivová nádrž by rovněž měla být alespoň z poloviny plná, ještě lepší je mít plný zásobník. Kromě toho zkontrolujte správný tlak v pneumatikách, protože i ten má nemalý vliv na to, kam jsou světlomety namířeny. Při měření a označování je navíc důležité, aby na sedadle řidiče seděl někdo, kdo váží přibližně stejně jako vy.

Začněte tím, že s autem najedete před bílou zeď a zastavíte asi půl metru před ní. Přesvědčte se o tom, že je ovládací kolečko nebo páčka nastavena do neutrální polohy 0.

Pak rozsviťte světlomety a vezměte si svou lepicí pásku. Na stěně ve výšce spodního okraje skla světlometu udělejte tužkou rovnou čáru a pak na ni opatrně nalepte pásku. Nyní změřte vzdálenost mezi tímto okrajem a skutečným okrajem, kam dopadá světlo z vašich reflektorů. Přibližně 5 až 6 centimetrů je dobrá hodnota. Pokud je světlo ve stejné úrovni jako značka nebo dokonce nad ní, je úhel světlometů nastaven příliš vysoko. Naopak je mnohem nižší než optimální, pokud je hranice světla výrazně pod doporučenou orientační hodnotou. Již v tomto okamžiku můžete pomocí otočného kolečka nebo přepínače seřídit svítilny tak, aby dosáhly požadovaného sklonu.

V tomto kroku byste také měli věnovat pozornost tomu, zda mají vytvořené světelné kruhy stejný tvar a zda nejsou vidět nějaké odchylky. K tomu můžete použít svůj svinovací metr a změřit, kde přesně se nachází střed mezi dvěma centry reflektorů, a tento střed označit malým křížkem na zdi.

Jako další krok je třeba couvnout autem dozadu. Zvětšete vzdálenost ke zdi na přibližně 10 m a znovu zapněte světlomety. Stejně jako předtím je i nyní nutné změřit, kam paprsek světla dopadá. I zde by tato přímka měla být 5 až 6 cm pod vyznačenou čárou. Tím zajistíte, že světlo nezačne padat příliš brzy, a neosvítí tak pouze silnici bezprostředně před vámi, a zároveň nebude mířit zbytečně vysoko a omezovat tak řidiče jedoucí proti vám. Rovněž se podívejte, zda zaznamenáte nějaké relevantní odchylky od středu světlometů. Pokud jsou obě svítilny nastaveny nerovnoměrně, upravte je přiměřeně, čímž zároveň dokončíte svépomocnou kontrolu.

Co jiného je třeba zohlednit u předních světlometů?

Jelikož již jste u toho a kontrolujete sklon reflektorů, máte ideální příležitost ověřit si i ostatní vlastnosti žárovek a svítidel. Není přece podstatný jen úhel dopadu světla, ale také například jeho zářivost. Pokud zaznamenáte rozdíl v intenzitě jasu, je to pravděpodobně proto, že se blíží konec životnosti jedné ze žárovek. Samozřejmě ji musíte neprodleně nahradit, neboť její výpadek za jízdy je nejen nepříjemný a překáží vám při řízení, ale může vás také připravit o peníze, pokud vás v takovém technickém stavu přistihne policie.

Co jiného je třeba zohlednit u předních světlometů?

Také neuškodí zkontrolovat, jestli není kryt světlometů, tj. sklo, zamlžené, špinavé nebo oprýskané. Ve všech těchto případech byste měli sklo odmontovat a závadu buď napravit, nebo si přímo pořídit nový kryt.

Mnoho řidičů si poměrně rychle zvykne na zhoršenou viditelnost způsobenou například mléčným sklem reflektorů, aniž by si to uvědomili. Snížená dohlednost ovšem představuje nebezpečí ohrožující život a nemělo by se to brát na lehkou váhu.

Světlomety jsou tedy prvkem vozidla, který se snadno udržuje a seřizuje, ale při nesprávném nebo zanedbaném používání může být příčinou závažných následků. Je proto dobré znát svou vlastní odpovědnost a několika přiměřenými kroky dosáhnout velkého zlepšení osvětlení svého vozu.

    Váš profil je váš osobní asistent.

    Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty