Jak rozleštit lak na autě: tipy, jak to udělat svépomocí

Jak rozleštit lak na autě: tipy, jak to udělat svépomocí

Cílem každého majitele auta je, aby jeho vozidlo vypadalo co nejkrásněji po co nejdelší dobu. Výjimkou určitě nejsi ani ty, protože sis klikl na náš článek a zajímá tě, jak správně vyleštit karoserii auta. Právě na toto téma se podíváme v našem dnešním článku. Řidiči si často kupují různé přípravky na zkrášlení aut, ať už jeho interiéru nebo exteriéru. Jsi i ty jedním z takových nadšenců do aut? Jak často myješ své auto? Děláš to svépomocí nebo jen zaparkuješ svůj vůz v automatické umývárně? Pokud se chceš dozvědět více o tom, jak správně leštit karoserii auta, máme pro tebe užitečné informace. Čti dál!

Správná péče o lak auta je důležitá. Proč?

Nezáleží na tom, jestli auto používáš každý den nebo jen občas. Faktem je, že na každé auto působí určité externí faktory, které mají negativní vliv na vzhled karoserie a lakového nátěru. Bez správné péče se to výrazně ukáže na kvalitě laku nebo jeho odstínu. V létě je velkým nepřítelem laku karoserie silné slunce a ultrafialové paprsky, které vytahují barvu z laku. Bez vhodné ochrany nevydrží laku původní vzhled příliš dlouho, proto je třeba jej pravidelně leštit vhodnými přípravky. Ještě horší to je, když parkuješ auto venku – tehdy jsou negativní vlivy počasí vidět na laku auta ještě rychleji.

V zimě škodí laku auta mráz a sníh, a při nepříznivém počasí také déšť nebo krupobití. Při působení těchto negativních faktorů se dokonce i mění struktura laku a mohou se na něm objevit různé malé praskliny nebo škrábance, které kráse vzhledu auta určitě nepřidají. Lak ovšem nemá jen estetickou funkci, ale je důležitou ochrannou vrstvou dílů karoserie před vznikem koroze vlivem vlhkosti a působení špíny. Z výše uvedeného vyplývá, že hlavním účelem péče o lak auta je prodloužení životnosti dílů karoserie. Estetickou stránku můžeme považovat za druhořadou, ale určitě je lepší vozit se na pěkném lesklém a udržovaném autě, než na nějakém starém a rezavém, doškrábaném nebo jinak zničeném vozidle. K péči o lak vozidla se používají různé přípravky, o kterých si něco povíme níže.

Jak se zbavit škrábanců, jak vyleštit karoserii a jak z laku odstranit všechny nedokonalosti

Výše jsme si uvedli jednu kategorii faktorů, které mají vliv na změnu vzhledu dílů karoserie. Na druhou stranu, musíme se podívat i na druhou kategorii poškození laku, kterou jsou mechanická poškození, oděrky, praskliny či škrábance. Ty se na karoserii objevují z různých příčin.

Oprava hlubokých škrábanců je poměrně náročná – finančně i časově – a zahrnuje poměrně komplexní proces opravy, od vybroušení, nanesení základového nátěru, vytmelení až po natření novým lakem. My se však budeme zabývat vyleštěním jemných škrábanců.

Přípravky na leštění karoserie – které jsou nejoblíbenější a které z nich se používají nejčastěji?

Mnoho majitelů aut preferuje používání různých leštících past, vosků na auto nebo leštěnek. I když jedeš s autem do myčky, na výběr máš různé programy, které zahrnují umytí auta šamponem, odmaštění, vysušení a ošetření nějakým ochranným přípravkem. Stejný postup by měl být zachován i při svépomocném leštění karoserie.

Leštěnka na auto je užitečným pomocníkem. Jejím hlavním úkolem je dodání lesku karoserii a vytvoření jakési ochranné vrstvy. Ta vůz ochrání před externími vlivy a náročnými podmínkami, ve kterých musí auto pracovat. Čím bude leštěnka kvalitnější a lépe nanesená, tím menší bude pravděpodobnost, že na karoserii se objeví nové škrábance nebo odřeniny. Pokud si chceš leštěnku nanést na své auto svépomocí, postup je velice snadný. Stejně jako v případě automatické myčky, tak i v případě svépomocného vyleštění je nejprve třeba auto umýt šamponem, poté jej odmastit a dobře vysušit. Následně je připraveno k leštění karoserie.

Postup leštění karoserie leštěnkou

Nejčastěji používané leštěnky jsou buď tuhé nebo tekuté. To, jaký typ produktu si vybereš, závisí na tobě a na tom, se kterým se ti bude lépe pracovat. Není mezi nimi velký rozdíl a pokud si koupíš kvalitní produkt, výsledek leštění karoserie bude víceméně stejný. Nejprve si možná vyzkoušej tekutou leštěnku, jejíž nanášení je o něco jednodušší.

Do přípravy na leštění karoserie auta určitě patří také výběr vhodného místa k provedení tohoto úkonu. Doporučujeme zavřít se do garáže nebo jiné vhodné a větrané místnosti. Auto nikdy nelešti na slunci ani za nepříznivého počasí – nemělo by to smysl. Leštěnka se může nanést pomocí speciálního aplikátoru nebo pomocí hadru na leštění auta, přičemž způsob nanášení není v tomto případě důležitý. Nezáleží tedy, jestli se bude nanášet krouživými pohyby nebo jinak. Důležitější je, abys neošetřoval najednou příliš velkou oblast. Raději se déle věnuj jedné menší oblasti, kterou po důkladném roznesení leštěnky nech několik minut odpočinout a spojit se s lakem auta.

Když leštěnka zaschne, vezmi si vhodný hadr na leštění auta, a karoserii ještě jednou přelešti. Uvidíš, že najednou získá vytoužený zrcadlový odraz a krásný lesk. Dej si však pozor, abys nepoužil nějakou textilii, ve které jsou částečky špíny. Mohlo by ti to zničit celou tvou dosavadní práci. Pokud máš dostatek leštěnky a chceš své auto ochránit lépe, nanést lze i dvě vrstvy. Zaručí se tím dlouhotrvající ochranný efekt.

Lešticí pasty na auto

Kromě leštěnek se často používají také různé lešticí pasty. Jednou z jejich vlastností je, že jsou schopny pěkně odstranit malé škrábance z karoserie, díky čemuž získá nový, a ještě hezčí vzhled. Pokud chceš nanést na karoserii takovou pastu, postup je stejný. Pasty, které používají profesionálové, mohou být vícekrokové. Prodlužuje se tím doba práce, ale i výsledky jsou lepší.

Tip na závěr od AUTODOC

Pokud se chceš správně postarat o vzhled svého auta, cena produktů pro tebe nesmí hrát hlavní roli. Nejdůležitější je vybrat kvalitní produkt od kvalitního výrobce. Nekvalitní produkty by totiž mohly ještě více poškodit lak, což je přesně opak toho, čeho chceme dosáhnout! Pozor i na kvalitu hadru, se kterým leštěnku roztíráš. Některé produkty mohou mít abrazivní efekt, kvůli čemuž vzniknou na karoserii další malé škrábance.

A právě proto jsme tady my – odborníci z AUTODOC! Máme pro tebe speciální sady na leštění auta, ve kterých najdeš vše potřebné pro tento úkon – hadry, textilie a aplikátory spolu s vhodnými leštěnkami nebo pastami, které zkrášlí vzhled tvého auta a ochrání jej před externími vlivy. Objev náš široký sortiment za nejlepší ceny.

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty