Nabíjení vašeho elektromobilu doma

Nabíjení vašeho elektromobilu doma

Elektrická vozidla se stávají čím dál populárnějšími a na českých silnicích už rozhodně nejsou žádnou vzácností. Mezitím u mnohých zvítězila zvědavost a zvažují, zda by v příští době neměli přejít na takový model – vždyť náklady na údržbu, tj. servis a výdaje za energii, jsou obecně nižší než u spalovacích motorů. Nicméně si spousta lidí klade otázku, jak takový vůz správně dobíjet. Potěšující zprávou je, že nabíjení lze provádět i doma a obvykle je mnohem levnější než na většině veřejných nabíjecích stanic. V následujících řádcích vám proto prozradíme vše, co o tom potřebujete vědět.

Jakým způsobem mohu nabíjet svůj elektromobil?

V podstatě se to příliš neodlišuje od nabíjení vašeho smartphonu. Budete potřebovat zdroj energie – k těm se dostaneme za chvíli – , vodič jako spojovací prvek, tedy vhodný kabel včetně správné zástrčky, a samozřejmě i vlastní vozidlo. Než budeme v tomto směru pokračovat, si však nejprve musíme povědět pár slov o dodávaném proudu a nabíječkách obecně.
K tomu není na škodu vědět, jak elektromobil vlastně funguje. Ten totiž pohání zabudovaný elektromotor prostřednictvím mimořádně výkonného akumulátoru, tj. mnohem výkonnějšího zařízení, než jaké se používá ve spalovacích motorech. Tato mohutná autobaterie se nabíjí stejnosměrným proudem (DC), ale většina veřejných nabíjecích stanic dodává levnější střídavý proud (AC), který musí palubní nabíječka vozu nejprve přeměnit na stejnosměrný.

A přestože jsou dobíjecí stojany ve městech nebo na parkovištích u supermarketů praktickou věcičkou, zdaleka ne vždy jsou levné, a – rozhodnete-li se pro střídavý proud – ani nijak zvlášť rychlé.
Samozřejmě je ale i možné nabít auto z pohodlí domova přes noc, a právě tomu se budeme věnovat v několika následujících odstavcích.

Co potřebuji k domácímu dobíjení?

Nabíjení elektromobilu doma zásuvka

Jaké ale jsou různé nabíječky pro elektromobily? Krása je v tom, že elektroauta lze nabíjet i z běžné zásuvky s napětím 230V. Může vás to překvapit, ale s odpovídajícím konektorem (u mnoha modelů je součástí vybavení) dodáváte do vozidla domácí střídavý proud, který interní nabíječka ve vozidle následně přemění na stejnosměrný. Nyní se jistě ptáte, proč tento článek neskončí už v tento okamžik? Bohužel, ačkoli je celá tato záležitost velice nekomplikovaná a snadno proveditelná, nabíjecí výkon není nikterak zvlášť ohromující. Koneckonců, většina modelů vybavených baterií s dojezdem přes 400 kilometrů nemá po nočním dobíjení plné rezervy. Při průměrném výkonu 2,3 kW/h ze standardní domácí zásuvky dokážete zaplnit možná čtvrtinu kapacity. Jedná se tedy o metodu, která prakticky nepřináší žádné dodatečné náklady, avšak zároveň není zcela vhodná pro všechny okolnosti.

Další možností je použití průmyslové zásuvky. Řada vlastníků domů a lidí se zahradou již takovou přípojku má, obvykle se používá k napájení větších zahradních strojů, jako jsou fukary na listí nebo motorové pily. Toto zařízení obecně nabízí třífázové nabíjení, což znamená, že se akumulátor dokáže naplnit podstatně rychleji – v závislosti na automobilu a zařízení může doba nabíjení být o více než třetinu kratší.
Hrozí zde ovšem riziko přehřátí nebo jiných poruch v důsledku dlouhotrvajícího a vysokého napětí. Při opakovaném zatěžování akumulátoru může rovněž dojít k jeho poškození. Proto se tento způsob nabíjení méně hodí pro každodenní účely, ale spíše pro situace, kdy potřebujete rychle naplnit zásoby auta.

A právě kvůli tomu je pro většinu lidí, kteří chtějí ze svého elektromobilu mít dlouhodobou radost, nejlepší volbou tzv. wallbox. Tato nástěnná nabíjecí stanice je speciálně navržena pro dobíjení elektricky poháněných automobilů a zaručuje vysokou úroveň bezpečnosti, i když nemáte na nabíjecí stanici neustále dohled.
I wallbox dodává do vašeho vozu střídavý proud, zpravidla v rozmezí 11 až 22 kW/h, což je již značný nárůst ve srovnání s běžnou domácí zásuvkou, ale i těmi průmyslovými. Pokud se tedy rozhodnete pro dražší model, můžete dosáhnout až desetinásobného zkrácení doby nabíjení. Dokonce i levnější produkty vám přinesou snížení potřebného času na dobrou polovinu, díky čemuž je pro hodně řidičů nemožné se nástěnným zařízením zcela vyhnout.

Domácí nabíjecí stanice pro elektromobily

Kromě samotného nabíjení poskytuje wallbox další výhody, které jsou zaměřeny konkrétně na elektrovozy. Některé typy zařízení kupříkladu umožňují zvolit intenzitu dobíjení, čímž lze docílit velmi šetrného režimu, který přispívá k prodloužení životnosti akumulátoru. Navíc mnohé z nich zahrnují možnost volby zdroje energie, pokud jste si pořídili třeba solární panely, takže můžete „natankovat“ nejen ekologicky, ale také prakticky zdarma.

V neposlední řadě nabízí tato technika ještě jednu přednost, kterou téměř určitě oceníte: Zajistí, aby vám nevyhořela pojistka. Jak jsme již uvedli výše, nebezpečí obzvláště výkonné zásuvky spočívá právě v tom, že může nechtěně přetížit elektrickou síť a vystavit vás tak nebezpečí výpadku, zkratu nebo v nejhorším případě i vzniku požáru. Aby se vaše jističe při dobíjení elektromobilu nepoškodily, jsou domácí nástěnné dobíjecí stanice vybaveny chytrým měřičem napětí, který dbá na to, aby se zabránilo přetížení sítě. V závislosti na situaci reguluje nabíjecí výkon a tím zvyšuje bezpečnost, takže můžete své vozidlo klidně nechat nabíjet přes noc v garáži.

Bydlím v bytě, musím mít na zřeteli něco konkrétního?

Nabíjení elektrických aut v bytových domech naštěstí nepředstavuje větší problém. V zásadě existují dvě možnosti.

Pokud máte například svou vlastní garáž, můžete wallbox namontovat přímo do ní.

Určitě si na to ale najměte specializovanou firmu nebo elektrikáře, protože pokud se dopustíte chyby, můžete nejen poničit obvod, a tím i své auto, ale si lehce přivodit i vážný úraz elektrickým proudem.

Bydlíte-li v bytě bez vlastní garáže, můžete pro montáž nástěnné nabíječky využít také sloupky před domem nebo panelákem. Jsou totiž typicky dobře chráněny proti nepříznivým povětrnostním podmínkám a tudíž vhodné pro použití pod širým nebem. Ve větších sídlištích se také stále častěji setkáte s dobíjecími stanicemi, které lze využívat hromadně a často za výhodnějších podmínek než třeba v centru města.

Máme tu i dobrou zprávu pro budoucí majitele elektromobilů. Podle nařízení EU se zákonodárce v polovině roku 2021 rozhodl, že nově stavěné bytové domy musí disponovat vhodnými kabelovými rozvody, jež umožní bezproblémové připojení k nabíjecí stanici. Tento krok má pomoci překonat problematiku chybějící celostátní sítě stanic. Jakmile bude mít více domácností vlastní a bezpečný přístup k elektřině pro svá vozidla, odpadne zároveň i mnoho působivých argumentů proti e-mobilitě.

Jak vidíte, existuje spousta způsobů, jak dodat vozidlu novou elektřinu i v domácích podmínkách. A nemusí to být vůbec drahé. Počáteční pořízení a instalace wallboxu je spojena s určitými náklady, to je zjevné. Jedná se ovšem o jednorázovou investici, po které můžete zpravidla tankovat za mnohem příznivější ceny než řidiči se spalovacími vozy a navíc ani nemusíte už tak často shánět čerpací stanici. Proto vy sami rozhodnete, které z řešení je pro vaše potřeby to nejvhodnější.

    Váš profil je váš osobní asistent.

    Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty