Nejlepší motorové oleje 2022

Nejlepší motorové oleje 2022

Srdcem každého vozidla je jeho motor. Nejedná se však pouze o jedno zařízení, ale o celé mechanické ústrojí, které je s ním úzce spojeno. A protože každý vůz musí být zkonstruován tak, aby se maximálně šetřilo místem, jsou všechny tyto mechanické součásti umístěny co nejblíž vedle sebe. Z tohoto důvodu je nutné je neustále chránit před destruktivními následky tření, tepla a samozřejmě i nečistot. Naštěstí existuje kapalina, která splňuje všechny tyto a další požadavky. Uhodli jste správně, mluvíme totiž o motorovém oleji!

A stejně jako u většiny ostatních automobilových přípravků může být i zde množství produktů na trhu na první pohled ohromující. Existují však některé konkrétní vlastnosti, které tyto výrobky od sebe odlišují z hlediska kvality a ceny, a při nákupu může být užitečné být vybaven příslušnými znalostmi. Proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém se budeme věnovat nejen nejdůležitějším rozlišovacím znakům mnoha motorových olejů, ale také porovnáme a podrobněji prozkoumáme některé zajímavé zástupce. Jak doplnit olej do auta se dozvíte kliknutím na tento odkaz.

Na co přesně byste se měli při nákupu zaměřit?

Různá vozidla často vyžadují jiné motorové oleje. Pro ideální provoz vašeho auta musí mít olej určitou viskozitu, která se při určitých teplotách mění předepsaným způsobem.

Pro jistotu se vždy můžete obrátit na návod k obsluze vozidla. Výrobce zde uvádí konkrétní požadavky na takový produkt a poskytuje další užitečné informace o tom, co je třeba u daného modelu dodržovat.

Na baleních s olejem proto často najdete informace v podobě čísel a písmen, které mohou vypadat například takto: 5W – 40

Není to zdaleka tak složité, jak se to na první pohled může zdát. První dva znaky označují viskozitu v zimě (W – angl. winter), tudíž příkladový olej má v této kategorii hodnotu 5. Číslo, které následuje za pomlčkou, označuje totéž pro teplé měsíce v létě. Čím nižší je hodnota pro zimní období, tím lépe olej maže při teplotách pod bodem mrazu. Naopak druhé číslo se vztahuje k letnímu horku a k tomu, jak dlouho si olej zachová optimální viskozitu. Vyšší číslo značí lepší odolnost k vysokým teplotám.

Další specifikací, která na takových lahvích nesmí chybět, je výkonnostní třída. Hodnoty nalezené na baleních mohou vypadat například takto: A1, B2.

Písmeno „A“ označuje, že olej je vhodný pro benzínové motory, písmeno „B“ zase, že by tento produkt měli používat pouze řidiči vozidel s dieselovým motorem. Číslo za písmeny udává, zda olej splňuje i zvláštní požadavky. 1 popisuje standardní oleje s nezměněným intervalem výměny. Číslo 2 například znamená, že olej je vhodný pro mimořádné jízdní podmínky, třeba v případě velkého zatížení vozu, a také, že se prodlužuje životnost oleje.

Poslední velkou otázkou, před kterou stojí spousta motoristů při nákupu nového motorového oleje, je, zda si pořídit minerální, syntetický nebo popřípadě polosyntetický produkt.

Nejprve je třeba vysvětlit, v čem spočívá hlavní rozdíl mezi nimi; totiž v jejich zpracování. Obě varianty se získávají z ropy, minerální oleje však procházejí pouze základními procesy destilace a rafinace, zatímco syntetické výrobky absolvují rozsáhlejší zpracování. Celkově se tak jejich mazací vlastnosti ve srovnání s minerálními oleji zvyšují, čímž se zlepšuje i jejich trvanlivost. Polosyntetické oleje pouze označují určitý směšovací poměr těchto dvou olejů.

Přestože všechny tři varianty jsou vhodné pro udržení mazání a plné funkčnosti motoru, není od věci vyzkoušet dražší syntetické zástupce a pozorně sledovat výkon, spotřebu paliva a celkový dojem z jízdy.

Test motorových olejů

Test motorových olejů

Přejděme nyní k přímému srovnání různých olejů známých značek. V tomto přehledu najdete oleje, které jsme pro vás vybrali a vám můžeme doporučit pro rok 2022. Mezi nimi najdete i ty nejlevnější produkty, se kterými budete pořád na bezpečné straně, přičemž kvalita rozhodně nepostrádá. Samozřejmě jsme také uvedli, co na jednotlivých olejích stojí za zmínku a jaké přednosti a slabiny s sebou přinášejí.

1. CASTROL Edge 5w-30

Tento motorový olej od renomovaného výrobce Castrol je určitě jedním z našich oblíbených kandidátů pro všechny, kteří chtějí svému vozu prospět. Nejenže je plně syntetický, ale zároveň je vhodný jak pro zážehové, tak pro vznětové motory a vyniká zejména svým kvalitním zpracováním a výsledným mimořádným mazacím výkonem, který optimálně chrání motor před třením po dlouhou dobu a tím prodlužuje intervaly výměny.

Jedinou nevýhodou, kterou můžeme posoudit, je cena, ale těm, kteří se tím nenechají odradit, se zvýšená péče rozhodně vyplatí.

2. ELF Evolution 900 sxr 5w-40

I tento olej je plně syntetický a vhodný pro vozidla s dieselovým i benzinovým motorem. Ideálně se hodí do aut s přímým vstřikováním a přesvědčuje také svou vysokou teplotní odolností za horkého počasí. Díky své dobré mazací vlastnosti přípravek rovněž snižuje provozní hlučnost a má pozitivní vliv na spotřebu paliva. Je však třeba poznamenat, že olej je méně vhodný pro obzvláště studené měsíce, neboť jeho nemrznoucí vlastnosti nedokážou držet krok s odolností proti vysokým teplotám.

3. MOBIL ESP formula 5w-30

Motorový olej Mobil 1 je produkt pro širokou škálu vozidel, od malých vozů až po prostorné SUV. Vhodný je rovněž pro benzínové a naftové motory a je syntetický, což značí vysokou jakost výroby a velké očekávání i v náročných povětrnostních podmínkách. Ačkoli tento produkt není úplně levný, jsme přesvědčeni o tom, že poměr ceny a kvality za to stojí.

4. TOTAL Quartz 9000 5w-40

Další plně syntetický olej, který tentokrát zaujme především dostupnou cenou. Výrobek je vhodný pro benzínové i naftové motory a potěší svou vysokou odolností zejména v mrazivém počasí, když motor startuje za studena. Ani letní vedra však tomuto přípravku příliš nevadí: i při vysokých teplotách si zachovává svou vynikající mazací schopnost.

5. LIQUI MOLY Top Tec 4200 5w-30

Tento syntetický zástupce vyniká také vysokou kvalitou a schopností zajišťovat maximální výkon i za náročných klimatických podmínek a při vysokém zatížení. Olej je vhodný pro benzínové motory, víceventilové diesely s turbodmychadly a také pro motory na plynné palivo. Jediným nedostatkem pravděpodobně zůstává, že cena se pohybuje ve vyšších třídách.

6. SHELL Helix ultra 5w-40

Společnost Shell přináší motorový olej Helix Ultra, který vykazuje své přednosti zejména při velkém zatížení a ve vozidlech s vysokým výkonem. Tento produkt je vhodný pro oba typy motorů, ať už se jedná o naftový nebo benzinový vůz, a díky komplexnímu procesu rafinace patří též mezi špičkové syntetické oleje.

7. MOTUL 5100 10w40

MOTUL 4T 5100 je moderní polosyntetický vysokovýkonný olej pro čtyřtaktní motory motocyklů. Poskytuje vynikající ochranu proti opotřebení již při studeném startu a díky použití kvalitních syntetických surovin zaručuje dlouhou životnost a chrání motor i při prodloužených intervalech výměny oleje.

8. DYNAMAX Premium ultra longlife 5w-30

DYNAMAX PREMIUM, ULTRA LONGLIFE to už naznačuje ve svém názvu: tento olej výrazně prodlužuje intervaly výměny oleje. Je plně syntetický a vhodný pro diesely i benziny, a představuje tak vynikající volbu pro všechny, kdo hledají solidní volbu s příslibem kvality. I když budete muset do vaší peněženky sáhnout o něco hlouběji, dlouhodobé pozitivní efekty pro motor a řidiče za to každopádně stojí.

9. FEBI BILSTEIN Longlife Plus 5w-30

Rovněž motorový olej vyšší cenové kategorie, který jsme však zařadili do našeho seznamu top 10 díky jeho vynikající odolnosti proti mrazu a korozi. Tento výrobek je také univerzálně použitelný pro všechny typy osobních automobilů a disponuje nejvyšší mazací schopností i při velmi nízkých teplotách.

10. VAICO Longlife III 5w-30

Plně syntetický, vhodný pro benzinové i naftové motory, prodloužená životnost a účinná ochrana proti předčasnému opotřebení – to vše jsou vlastnosti, kterými VAICO Longlife III boduje. A ti, kteří si tento kvalitní přípravek pořídí na rok 2022, mohou do příští výměny oleje jezdit s klidným svědomím a těšit se z úspory paliva a tiššího chodu motoru.

Komentovat

Your email address will not be published. Required fields are marked *