Oprava karoserie

Účelem opravy karoserie je obnovení konstrukčních rozměrů vozidla, tvaru a pevnosti karoserie a obnovení pěkného vzhledu. Vyžaduje relevantní dovednosti a znalosti od odborníka, a často zahrnuje i použití speciálního vybavení.

 Oprava karoserie, podle charakteru a stupně poškození, může zahrnovat tyto automobilové služby: 
  • i Obnova laku. Je nutná, pokud se zde nachází efekt pomerančové kůry, stopy, hluboké škrábance, zářezy, a další poškození. Vyžaduje se také obroušení poškozeného místa, zatmelení, nanesení základového nátěru a nalakování. Pro výběr správného odstínu barvy se používá spektrofotometr. 
  • i Odstranění prohlubní bez lakování. Je to účinný způsob v případě menší deformace bez záhybů. Provádí se pomocí tahání nebo tlačení.
  • i Zploštění. Používá se v případě výrazného poškození s ostrými hranami. Práce se provádí pomocí speciálních kladiv a vyžaduje další lakování.  
  • i Ošetření proti korozi. Zahrnuje to nanesení ochranného prostředku na spodní část karoserie vozidla a do dutin.
  • i Svařování. Doporučeno v případě prorezavění, zlomenin a prasklin kovových komponentů, kdy je jejich výměna nepraktická. 
  • i Tepelné utěsnění předního a zadního nárazníku. Umožňuje se tím obnovení integrity součástek a oprava upevňovacích prvků. 
  • i Obnova konstrukčních rozměrů. Provádí se na speciálním stroji na vyrovnání rámu karoserie.
  • i Instalace nových komponentů. Je nutná, pokud není možné nebo je zbytečné opravovat poškozené komponenty.

Oprava karoserie také zahrnuje abrazivní leštění. Umožňuje odstranit menší škrábance a odřeniny, a obnovit původní lesk laku. Zahrnuje použití past s různou zrnitostí, a leštidlo. Během práce je důležité zvolit vhodnou rychlost leštidla a aplikovat správné množství síly, aby se vrstva barvy neztenčila.

Oprava karoserie se obvykle skládá z více prací. Například po svařování se toto místo musí vyleštit, ošetřit antikorozní látkou a nalakovat. Po odstranění prohlubní je často zapotřebí nanést tmel pro vyrovnání povrchu dílů karoserie. 

Pokud se na laku vašeho vozidla objeví jakékoli poškození, co nejdříve kontaktujte odborníky z autoservisu. I malé poškození může vést k hluboké korozi a zhoršení pevnosti vašeho vozidla.

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty