Syntetický olej versus minerální olej: který olej je nejlepší pro vaše auto

Syntetický olej versus minerální olej: který olej je nejlepší pro vaše auto

Dnes je na automobilovém trhu velké množství motorových olejů. Liší se svým složením, viskozitou, cenou, kvalitou a trvanlivostí. Dnes jsou v oblibě hlavně syntetická maziva. Řekneme vám, co jsou zač, a jaké jsou jejich výhody oproti tradičním olejům. Také vám pomůžeme s výběrem nejvhodnějších maziv pro vaše auto.

Co je to syntetický motorový olej?

Syntetický olej se liší od minerálního hlubší rafinací, a také seznamem aditiv. Různá syntetická maziva se také od sebe liší složením a vlastnostmi. Mohou využívat minerální oleje rafinované hydrokrakováním, a také deriváty glykolů, etherů a esterů, polyalfaolefinů a jiných chemikálií tvořících olejovou bázi. Někdy se smíchají různé skupiny základních látek. Tyto produkty obvykle patří do syntetických směsí a jsou někdy popsány jako polo-syntetická maziva.

Co je to syntetický motorový olej

Jaké jsou výhody syntetického motorového oleje?

  1. Lepší mazací vlastnosti. Molekuly, které aditiva těchto produktů obsahují, jsou trvanlivější, a brání tak destrukci olejového povlaku pod velkou zátěží. Znamená to, že díly motoru budou bezpečněji chráněny i při extrémně vysokých teplotách. 
  2. Odolnost vůči oxidaci. Při vysoké teplotě si aditiva udrží své vlastnosti déle, což má vliv na životnost celého produktu. Kromě toho je tento druh maziva odolnější vůči spálení, díky čemuž bude nutné doplňovat olej méně často.
  3. Úspora paliva. Díky homogenní molekulární struktuře produktu je koeficient tření mezi kontaktními díly motoru mnohem menší. Díky tomu roste účinnost pohonné jednotky a motor ztratí méně energie při překonávání tření. 
Jaké jsou výhody syntetického motorového oleje
  1. Výborná tekutost při nízké teplotě. Syntetická maziva si udrží poměrně nízký index viskozity a lze je pumpovat. Díky tomu se bude mazivo do vašeho motoru přenášet již při prvních sekundách po nastartování, i když venku mrzne. Dramaticky se tím redukuje míra opotřebení pohonné jednotky, protože většina poškození motoru se vytvoří během prvních minut jeho práce. 
  2. Minimální tvorba uhlíkových usazenin. Jelikož produkty se syntetickými komponenty využívají hluboko rafinované látky jako olejovou bázi, nemají v sobě téměř žádné nečistoty. Díky tomu se na dílech motoru netvoří téměř žádné usazeniny. 

Jak často je třeba měnit syntetický olej?

V některých autech je to nutné dělat každých 5000 km. Interval výměny oleje 25,000 km bude v ostatních autech úplně stačit. Tento interval závisí na designu vozidla a roku výroby, podmínek, v nichž se auto používá, a také na složení produktu. Právě proto je při rozhodování se o výměně motorového oleje nejlépe postupovat podle doporučení výrobce vozidla a výrobce dané chemikálie. Obvykle platí, že staré přeplňované motory, a také motory používané při vysoké zátěži, vyžadují častější výměnu oleje.

Jak často je třeba měnit syntetický olej

Jaká viskozita oleje je lepší?

Požadovaná viskozita maziva je určena designem motoru, a vždy je uvedena v návodu k použití auta. Je zakázáno používat produkty různé viskozity, protože tloušťka olejového povlaku, jeho trvanlivost, a také tekutost produktu při určitých teplotách se důkladně určuje při tvorbě designu pohonné jednotky. Přesto vám výrobci aut umožňují vybrat si z několika možností viskozity. Takže, jakou viskozitu oleje byste si měli vybrat? A jaký je rozdíl mezi oleji 5w20 a 5W30?

Viskozita motorového oleje je specifikována podle norem SAE (Society of Automotive Engineers). První číslo v kódu definuje vlastnosti produktu při nízké teplotě, a druhé – při vysoké teplotě. Písmeno „W“ znamená, že produkt je vhodný i pro použití v zimě.

Vlastnosti v nízké teplotě indikuje minimální teplota, při které si olej zachová tekutost postačující pro startér, aby začal točit motorem, a pro olejové čerpadlo, aby začalo co nejrychleji provádět mazivo přes systém. Podle toho mají oleje stupně 0W optimální vlastnosti při provozu motoru v teplotě -35 °C, 5W – při -30 °C, 10W – při -25 °C, 15W – při -20° C, 20W – při -15 °C, 25W – při -10 °C.

Při odhadování vlastností při vysoké teplotě nezáleží na teplotě okolí, protože díly motoru se výrazně zahřívají i ve studeném počasí. Proto se při definování stupně oleje zohlednila kinematická a dynamická viskozita měřená při 100 °C a 150 °C. Vytvořily se stupně 20, 30, 40, 50 a 60, přičemž maziva s vyšším stupněm mají vyšší viskozitu.

Proto, pokud porovnáme maziva 0W20 a 5W20, první poskytne stabilnější provoz motoru při minusových teplotách. Zároveň, vlastnosti při vysoké teplotě obou produktů jsou stejné. Pokud tedy žijete v oblasti s mírnou zimou, nemusíte si kupovat olej 0W20: jejich cena je obvykle výrazně vyšší.

Maziva 0W20

Co se týče produktů označených 5W20 a 5W30, rozdíl je ve vlastnostech při vysoké teplotě. Olej stupně 5W30 je hustší a tvoří hrubší olejový povlak na dílech motoru při vysoké posuvné stabilitě. Proto je vhodnější pro motory používané při vysoké zátěži. Více viskózní maziva jsou také užitečná, pokud s autem jezdíte ve velkém městě s častými zácpami.

Maziva 5W20 jsou považována za maziva, která šetří energii, protože motor musí vynaložit méně energie na překonání valivého odporu díky své relativně malé hustotě. Proto se může používat v sportovních autech s vysokou rychlostí. Interval výměny je v tomto případě kratší, a tato vozidla jsou vybavena speciálně vytvořenými motory s extrémně malými rozestupy součástek.

Maziva 5W20

Může se smíchat tradiční olej a syntetický olej? 

Nedoporučuje se smíchávat motorové oleje s rozdílným složením. Tyto oleje mohou totiž obsahovat nekompatibilní komponenty, kvůli kterým produkt začne tvořit kal nebo usazeniny nebo může změnit své servisní vlastnosti. 

Pokud chcete přejít na jiný typ oleje, a takovou změnu povoluje výrobce, nutné bude úplně vypustit veškeré mazivo z auta, vypláchnout systém a až potom do systému nalít nový produkt.

Může se smíchat tradiční olej a syntetický olej

Závěr

Životnost motoru přímo závisí na tom, zda si vyberete správný produkty nebo ne. Kromě toho jeho vlastnosti výrazně ovlivní celkový výkon motoru, a to v mnoha směrech. Doufáme, že informace uvedené výše vám pomohou snadno najít nejlepší maziva pro vaše auto.

[Celkem:    Průměr: /5]