Chiptuning - vyplatí se?

Chiptuning - vyplatí se?

Každý, kdo se už někdy zajímal o vozidlo vyšší třídy, ví, že horní hranice pro ceny zřejmě neexistuje. Jedním z důvodů, proč si mnozí přejí pořídit dražší vůz, je mimo jiné i vyšší výkonnost: spolehlivější, svižnější akcelerace, vyšší maximální rychlost, menší opotřebení při plném zatížení apod.

Nicméně, poměrně hodně zájemců se ve finále rozhodne pro model střední nebo i nižší třídy vzhledem k mnohem přívětivějšímu ceníku a nejsou se svou volbou stoprocentně spokojeni. V automobilovém prostředí se však již dávno šíří informace o tom, že za relativně malé peníze je možné navýšit výkon natolik, že se hravě vyrovná mnohem luxusnějším modelům. Pro ty, kteří se k tomu oprávněně staví kriticky a kladou si otázku, zda tak lákavě znějící slib může být skutečně pravdivý, jsme připravili následující článek, ve kterém důkladně probereme tzv. chiptuning čili čipování auta a objasníme si, pro koho je vhodný a jak si jej můžete nechat provést bez jakéhokoli rizika pro svůj vůz. Předem jen malinký spoiler: určitě to stojí za to.

Co znamená pojem chiptuning?

Jádrem chiptuningu je řídicí jednotka vozu. Ta spravuje a ovládá různorodé důležité funkce, které zabezpečují chod motoru: zapalování, vstřikování paliva, protiblokovací systém brzd atd.

Jinými slovy, toto zařízení reguluje, kolik paliva je kdy vstřikováno nebo okamžik, ve kterém systém ABS zakročí, aby ochránil brzdy před zablokováním. Chiptuning se tedy zabývá přepsáním programu pomocí nastavení a úprav softwaru tak, aby se pozměnily jisté aspekty řízení motoru ve prospěch celkového výkonu.

Cílem dobře provedeného čipování je proto obecně zvýšení výkonnosti vozu, aniž by byla obětována bezpečnost a délka životnosti vozidla.

Proč výrobci nezvyšují výkon svých aut?

Důvodů je hned celá řada, z nichž jedny jsou pochopitelnější než jiné. Z hlediska bezpečnosti řidiče a vozidla je nezbytné zajistit, aby byl výkon sladěn se všemi jednotlivými částmi pohonné jednotky. Jinými slovy, každý motor je přednastaven určitým způsobem zajišťujícím optimální rovnováhu mezi spotřebou pohonných hmot, nízkými emisemi, slabým opotřebením, vysokým točivým momentem a dalšími faktory. Vyřešit ideální souhru všech těchto složek je jedním z nejdůležitějších úkolů, kterým čelí moderní automobilky, a to v neposlední řadě kvůli stále přísnějším emisním požadavkům.

Avšak zdaleka ne všechny auta a modely jsou seřízeny v souladu s těmito bezpečnostními opatřeními. Někteří výrobci jsou zase až příliš opatrní a upřednostňují životnost a bezpečnost agregátu před ostatními aspekty zážitku z jízdy, které však mohou být z pohledu některých řidičů důležitější.

Ještě horší pro spotřebitele je ovšem čím dál tím rozšířenější jev umělého škrcení výkonu, což má za cíl lépe obhájit ceny z marketingových hledisek. Je například možné, že se určité modelové řady nevyznačují tak odlišně konstruovanými a účinnými motory, ale že jsou pomocí řídicí jednotky jinak regulovány, aby u konečného spotřebitele vyvolaly dojem rozdílné úrovně kvality.

Jak funguje chiptuning?

Profesionálně provedená úprava výkonu v licencované dílně začíná nepochybně osobním rozhovorem. Mechanik, který má modifikaci provést, musí přesně vědět, jaká jsou vaše očekávání, a v případě potřeby je přizpůsobit či zmírnit. Musí vám také umět srozumitelně vysvětlit, která vylepšení jsou reálná a rozumná, tedy i v rámci prospěchu vašeho vozidla, a že nemáte očekávat, že z ojetiny z 90. let vyčaruje svižný sporťák.

Pokud se obě strany dohodnou na postupu a požadovaných změnách, nejprve následuje celková kontrola. K tomuto účelu se provede počítačová diagnostika vozu. Jedině tak lze podrobně zjistit a změřit, co přesně připadá v úvahu pro chiptuning a zároveň se dozvíte, v jakém stavu se vaše vozidlo obecně nachází.

Dále, a na tom byste měli určitě trvat, se vytvoří záložní kopie vašeho současného, a tedy původního softwaru. To je nesmírně důležité, protože vám to umožní navrátit provedené změny přesně na původní nastavení kalibrované výrobcem, budete-li si to přát, třeba pokud hodláte vůz opět prodat nebo pokud nejste s čipováním zcela spokojeni.

Poté následuje samotná úprava. V závislosti na typu konkrétního vozidla může celý proces zabrat jednu až po několik hodin, takže je vše hotovo opravdu rychle. Po úspěšně dokončeném chiptuningu vám v servisu ještě navrhnou krátkou zkušební jízdu, nejlépe s dotyčným mechanikem, abyste si vyzkoušeli nové funkce a přímo si uvědomili možné zdroje problémů a vyřešili případné dotazy.

Pokud je vše k vaší plné spokojenosti a nemáte k vozu žádné zjevné výtky, můžete nyní se svým načipovaným miláčkem odjet zpátky domů. Každá licencovaná autoopravna vám navíc poskytne záruku a záznam o odborně provedené úpravě na řídicí jednotce v technickém průkazu. Ani v tomto případě nesmíte postupovat nedbale a je nutné na těchto věcech trvat, abyste se vyhnuli pozdějším problémům, které by vám mohly znesnadnit život.

Je chiptuning legální?

V minulosti byly úpravy řídicí jednotky často prováděny nelegálně a přiměřeně i nedbale. Od roku 2017 je tato situace však na území České republiky legislativně regulována. Čipování je ze zásady povoleno, přičemž nezáleží ani na tom, zda autodílna pracuje s licencí, nebo bez. Autoservis, který nemá homologaci, však musí své zákazníky výslovně a písemně na tuto skutečnost upozornit, jinak mu hrozí vysoké pokuty.

Pro soukromé spotřebitele jsou tedy celkově mnohem lepší vyhlídky než před zavedením tohoto nařízení. Licence totiž stanoví určité standardy, které platí pro všechny poskytovatele ve stejné míře, a také jistý minimální protokol, jenž je třeba dodržovat a který rovněž přispívá ke zvýšení kvality poskytovaných služeb.

Na druhou stranu, tuneři ze sousedství nebo skrze vzdálené známé se stali méně atraktivními. Každý, kdo má zájem o bezpečnou a účinnou modifikaci svého vozidla, může tuto úpravu realizovat bez obav a v souladu se zákonem, aniž by se musel spoléhat na polopravdy a triky údajných odborníků.

Je chiptuning bezpečný?

Zde se dostáváme k důležitému rozcestí. Je nezbytné pochopit, co se pod pojmem čipování přesně rozumí a komu tento delikátní úkol chcete svěřit. Chiptuning by se dal rozdělit do tří hrubších kategorií. První možností je, že změny uskutečníte zcela sami. Pokud však již disponujete patřičnými dovednostmi a znalostmi, určitě byste tento článek nemuseli číst, proto vás chceme důrazně varovat před tuningem na vlastní pěst pomocí návodů z internetu.

Dalším možným způsobem vylepšení vašeho vozu je prostřednictvím poskytovatelů bez schválení úřady a testovacími středisky. Mohou to být, jak už bylo zmíněno výše, dílny bez licence, ale také soukromé osoby, tj. přátelé, známí a podobně.

Třetí a bezpochyby nejlepší možností je návštěva certifikovaného, profesionálního servisu nebo společnosti, která se na chiptuning specializuje. Důvody jsou evidentní, pokud jste tento článek přečetli až dosud.

Špatně provedená úprava citlivých dat vašeho vozu totiž může vést k ničivým škodám. Mechanik nebo tuner, který vám bude čipovat auto, musí přesně znát hranice možností daného auta. To znamená, že kromě evidentních informací, jako je výrobce, model a stáří vozidla, je třeba vyhodnotit také údaje z počítačové diagnostiky, aby se čipováním nepoškodil celý agregát. Kromě toho je také nutno vzít v úvahu aspekty a hlediska, jako je například brzdový systém. Automechanik si musí položit otázky typu: Jsou brzdy/převodovka daného vozidla dostatečně mechanicky robustní, aby dlouhodobě odolávaly působení nového zatížení?

Když vám někdo jednoduše naslibuje, že z vašeho Golfu po pár krocích udělá Ferrari, může se vám to velmi rychle vymstít a za několik týdnů si při nejhorším budete muset pořídit úplně nové auto. Stručně řečeno, chiptuning není zdaleka tak odvážný a dobrodružný podnik, jak by se leckomu mohlo na první pohled zdát. Ve správných rukou váš vůz projde kvalifikovanou prohlídkou a následně obdrží na míru šité navýšení výkonu, které bude mít jen nepatrný vliv na ostatní komponenty, a tudíž vám přinese podstatně lepší potěšení z jízdy. Hlavně nevěřte příliš zázračným slibům a udržujte svá očekávání na realistickém horizontu a čipování motoru vám může udělat velkou radost.

Komentáře - 2

 • @L. Č.
  16.04.2023 21:17
  Člen

  Zdravim jak je to s nastavením Skrtici klapky u chipnuteho auta přehrání softwaru chip z 90kw na 130 golf ví 1,4 tsi

 • @J.
  03.05.2023 08:08
  Člen

  Myslím, že ve vašem případě je potřeba se poradit s těmi, kteří auto čipovali.

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty