Co je to VSA? Funkce a jak to funguje

Co je to VSA? Funkce a jak to funguje

VSA (vehicle stability assist – asistent stability vozidla) je elektronický stabilizační systém instalován v autech Honda a Acura. Poprvé se objevil na konci 90. let 20. století. Systém je založen na systému ABS. Řídí stabilitu vozu a brání vychýlení se od zamýšlené trajektorie jízdy. Funkce regulace proti smyku umožňuje spolehlivé a rychlé zrychlení na kluzkém povrchu.

Jak funguje systém VSA

Řídící jednotka měří úhel otočení volantu a polohu brzdového a plynového pedálu. Systém tak získává informace o zamýšlené trajektorii jízdy. Následně se analyzuje snímač vychýlení se od kurzu jízdy a boční akcelerace. Tyto údaje indikují skutečný směr pohybu.

Pokud se skutečný směr pohybu liší od zamýšleného směru jízdy, systém zapracuje na obnovení požadované trajektorie. K tomu hydraulické modulátory systému ABS zpomalí příslušné kolo. Kromě toho VSA spolupracuje s řídicí jednotkou motoru v rámci nastavení točivého momentu motoru v souladu s podmínkami na vozovce.

Systém se zapne automaticky, když se v zapalování otočí klíčkem, a zůstane v pohotovostním režimu. Aktivuje se pouze při určitých podmínkách na cestě, například při korigování nedotáčivosti nebo přetáčivosti. Indikátor bliká na palubní desce, když je systém aktivován. Tento indikátor stále svítí, když je systém vypnutý nebo pokud má poruchu.

Oblíbená auta vybavená systémem VSA

  • Honda CR-V II, Insight II, Civic VIII, Odyssey III, Jazz III;
  • Acura MDX JD2.

Příčiny selhání systému

  • Instalace pneumatik nesprávné velikosti.
  • Zašpinění snímačů rychlosti kol.
  • Selhání snímače polohy brzdového pedálu. 
  • Selhání elektronické řídicí jednotky.

Komentovat

Your email address will not be published. Required fields are marked *