Co je to VDIM? Popis a princip funkčnosti

Co je to VDIM? Popis a princip funkčnosti

VDIM (integrovaná správa dynamiky vozu – Vehicle Dynamics Integrated Management) je integrovaná technologie určená pro kontrolu dynamických parametrů vozidla. Používá se na vozidlech Toyota a Lexus, a poprvé se tento systém objevil v roce 2004 na modelu Toyota Crown Majesta. Vylepšuje ovladatelnost vozidla, vlastnosti v terénu a manévrování.

Jak funguje systém VDIM

VDIM optimalizuje provoz několika asistentů řidiče, konkrétně ABS systém, kontrolu trakce, kontrolu stability, a systém rozložení brzdné síly, spolu s elektrickým posilovačem řízení a jinými systémy. Aby to bylo možné dosáhnout, systém neustále monitoruje rychlost každého kola, polohu brzdového a plynového pedálu, úhel natočení volantu, tlak v brzdovém systému a snímač vychýlení se z kurzu jízdy. Díky těmto údajům lze zhodnotit situaci na silnici. Riziko vychýlení auta ze zamýšlené trajektorie je v tomto případě minimalizováno pomocí systémů VSC a EPS.

TRC se aktivuje, když systémy detekují smyk. Rychlé a prudké zatlačení brzdového pedálu aktivuje nouzového brzdového asistenta (BA), a zasáhne i ABS systém, aby zabránil zablokování kol.

Oblíbená auta se systémem VDIM

  • Lexus IS III, IV, GS III, IV, LS IV, V, RX II, III, IV;
  • Toyota Camry VI, Highlander II, III, Sienna III.

Důvody selhání

  • ! Zašpinění ABS snímače.
  • ! Poškození vodičů, které dodávají energii do snímačů.
  • ! Nízká hladina brzdové kapaliny.
  • ! Kola nevhodné velikosti.

Komentovat

Your email address will not be published. Required fields are marked *