Jak nabíjet autobaterii

Jak nabíjet autobaterii

Nedostatečně výkonná autobaterie způsobuje celý zástup nepříjemných problémů. Nejenže může negativně ovlivnit řádné fungování elektronických systémů ve vozidle, ale dokonce i samotné startování motoru. A pokud se slabá baterie včas nepodaří odhalit a dobít, může se v nejhorším případě stát, že zařízení přestane pracovat úplně a auto vám nenastartuje už za nic.

V tomto článku se proto dozvíte, jaké jsou možnosti dobíjení vybité autobaterie, které postupy jsou nejúčinnější a co všechno je při tom třeba zohlednit.

Jak rychle se vybíjí autobaterie?

Plně nabitá baterie je prospěšná nejen pro palubní systémy a motor. I pro samotný akumulátor představuje konstantně vysoká úroveň nabití značný přínos, čímž se jeho životnost dá o dost prodloužit. Při vybité baterii navíc hrozí, že se zcela pokazí a vy si budete muset pořídit zbrusu nové zařízení. V tom případě se hovoří o tzv. „hlubokém výboji“.

Jak zkontrolovat autobaterii vašeho auta

Abyste tomu předešli, je důležité vědět, jak zkontrolovat autobaterii vašeho auta a jak často je třeba ji dobíjet. Nejpozději ve chvíli, kdy po nahození motoru uslyšíte místo obvyklého hučení jen tiché sténání, by se vám měl ozvat poplašný zvonek. Neexistuje totiž žádné obecné pravidlo určující, jak pravidelně byste měli připojovat akumulátor k externímu přístroji. Platí však základní pravidlo, že čím méně a čím kratší vzdálenosti jezdíte, tím více to baterii škodí a o to častěji byste ji měli doplňovat. Pokud tedy své auto používáte jen sporadicky, a to v rámci města, můžete zapojit inteligentní nabíječku každý týden nebo jednou za čtrnáct dní.

Klasika: dobíjení pomocí nabíječky

Nyní přejdeme k samotným metodám nabíjení. Chcete vědět, jak si pohodlně můžete nabít autobaterii doma? Především potřebujete vhodnou nabíječku, do které můžete externě zapojit svůj akumulátor.

Důrazně doporučujeme pořídit si chytrou nabíječku. Takové „inteligentní“ nabíječky vám nejen ušetří starosti spojené se zjišťováním nabíjecího proudu baterie, ale také zajistí, aby se váš akumulátor nepřebíjel, a navíc dokáží dokonce prodloužit provozní životnost vašeho zařízení. V neposlední řadě jsou také bezpečnější než obvyklé nabíječky, které musíte nastavovat ručně. Díky tomu můžete nechat své auto nějakou dobu bez dozoru, aniž by hrozilo nebezpečí požáru.

A lze nabíjet autobaterii bez odpojení, tj. uvnitř vozu? Mnozí výrobci nabíječek ve svých uživatelských příručkách uvádějí, že před nabíjením je třeba akumulátor vyjmout a nabíjet jej externě.

V zásadě se dá říci, že u inteligentních nabíječek, které dbají na správné napětí a polaritu, je riziko pro vůz velmi nízké. Výrobci se ovšem přirozeně chtějí zabezpečit, a proto by i uživatelé měli vědět, proč může mít smysl vytáhnout autobaterii z vozu před zahájením nabíjení.

Jestliže dříve byly automobily převážně mechanickými kovovými krabicemi, dnes jsou prošpikovány elektronikou stejně jako lidské tělo žilami. Bez elektrické podpory se v současné době neobejde téměř žádný systém a zejména mikroprocesory reagují na změny napětí velmi citlivě.

Avšak ani vyjmutí akumulátoru není bez svých úskalí. Po odstranění zařízení se mohou některé systémy resetovat do továrního nastavení nebo jinak změnit své konfigurace z důvodu poklesu napětí. Aby se tomu zabránilo, existují různá řešení v podobě zařízení, která udržují alespoň určité napětí a lze je zapojit například do autozapalovače.

Při vyjímání baterie dbejte rovněž na to, abyste ji vždy drželi ve vodorovné poloze, a dobíjejte ji pouze v dobře větraných místnostech, jako například v garáži, nebo rovnou pod širým nebem. To je dáno výpary, které mohou během tohoto procesu vznikat a jejichž vdechnutí může nést negativní zdravotní následky.

Postup nabíjení autobaterie

 Jak nabít autobaterii doma

Naprostá většina vozidel disponuje tzv. bezúdržbovými akumulátory. To znamená, že tekutina z nich nemůže unikat, a není tudíž třeba ji doplňovat. Jiná situace panuje u vozů starších ročníků. Pokud si jste jisti, že váš vůz je opatřen takovou baterií (poznáte ji například podle odšroubovatelných zátek, případně najdete bližší informace na samotném zařízení nebo v návodu k obsluze vozidla), zkontrolujte před nabíjením úroveň hladiny a podle potřeby doplňte destilovanou vodu až po rysku.

Poté nejprve vezměte červený kabel a připojte jej ke kladnému pólu baterie. Následně zapojte černý (nebo modrý) kabel do záporné svorky. Vždy až potom zapojte nabíječku do zásuvky.

A jak dlouho se nabíjí autobaterie? To závisí téměř výhradně na stavu nabití vašeho akumulátoru. Určitou roli však může hrát i stáří a konkrétní nabíječka. Pokud je baterie relativně slabá, počítejte s tím, že ji budete muset nabíjet i 10 hodin, třeba přes noc. Pokud naopak baterii pravidelně dobíjíte, může být celý tento proces ukončen již za několik hodin.

Je nezbytné si uvědomit, že zařízení můžete nechat nabíjet bez dozoru pouze v případě, že máte nabíječku s funkcí samočinného vypnutí, jakmile je nabíjení dokončeno.

Nakonec je třeba odebrat napájecí svorky. Postupujte přitom obráceným způsobem, tj. nejprve odpojte černý (nebo modrý) kabel od záporného pólu a teprve poté odpojte červený kabel od toho kladného.

Dobíjení autobaterie za jízdy

Dobíjení autobaterie za jízdy

Jak jste už zajisté tak či onak slyšeli, dobíjení je možné i během jízdy. Funguje to prostřednictvím alternátoru, který za provozu vozidla dodává energii do akumulátoru. Z dlouhodobého hlediska však tato metoda pomáhá pouze za předpokladu, že vaše baterie ještě není příliš vybitá.

Délka potřebné ujeté vzdálenosti se podle toho může značně lišit. Obecně platí, že delší jízdy akumulátor vozu nabíjejí lépe a šetrněji. Proto také obecně dbejte na to, abyste pravidelně najížděli vzdálenosti přesahující 50 kilometrů. Účinnost nabíjení můžete zlepšit rovněž tím, že na dobu jízdy vypnete všechny ostatní spotřebiče energie. Jeďte spíše po venkovských silnicích či dálnicích než po městě – opakované zastavování a rozjíždění baterii vůbec neprospívá. A konečně i počasí není bez významu. Při nízkých teplotách je akumulátor méně schopen přijímat elektrickou energii, kvůli čemuž se lidé v zimě běžně potýkají s tím, že jejich vůz nechce nastartovat. Zejména v chladných měsících je proto důležité se svému dodavateli energie pravidelně věnovat.

Komentáře - 2

 • @user_302197
  01.01.2023 00:01
  Člen

  Dobrý den, vlastním Infinity q50s hybrid.
  Vybila se baterka.Auto nejde nabít ani přes startér,ani klasicky.
  Potřebujeme se dostat do kufru, kde je baterka.
  Může nám prosím někdo poradit, jak jinak auto ,,oživit,, nebo jak se dostat do zamčené kufru??.Děkuji.

 • @Jan
  08.01.2024 16:00
  Člen

  Co když poskytnete alternativní napájení pod kapotou, pak můžete otevřít kufr.

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty