Jak funguje autoalarm?

V závislosti na zemi, regionu nebo konkrétním městě množství krádeží aut buď stoupá, nebo klesá. Ale i při pozitivním vývoji je zřejmé, že odcizení automobilů je i nadále závažným a častým jevem. Zabezpečovací zařízení, jež byla účinná ještě před deseti lety, jsou v dnešní době zastaralá a inteligentní zloději je dokážou mnohdy zcela snadno překonat. Budeme se proto v následujících několika odstavcích zabývat tím, jak moderní alarmy do auta fungují, s jakými potížemi se můžete setkat a kam přesně byste zařízení měli v autě umístit.

Jaké existují typy alarmů do auta?

Ve světě zabezpečovacích řešení pro automobily existuje celá řada odlišných modelů a myšlenkových proudů. Takový poplašný systém může fungovat mnoha různými způsoby; ne každý alarm nutně spouští hlasitou sirénu. Níže uvádíme krátký přehled nejběžnějších kategorií, se kterými se můžete při pořizování podobného zařízení setkat.

Klasický alarm – Jedná se o poplašný systém, který je zabudován již z výroby a aktivuje se samočinně po zaparkování a uzamčení vozidla. Tzv. řídicí jednotka centrálního zamykání umožňuje zamčení a odemčení vozu pouhým stisknutím tlačítka nebo pomocí klíče a zároveň uvádí v činnost alarm. Při pokusu o vloupání se do vozidla obvykle spustí hlučnou sirénu, která vystraší kolemjdoucí a sousedy, čímž rozhodně přitáhne velkou pozornost k vašemu autu. Často bývá tento systém kombinován s tzv. imobilizérem, jenž znemožňuje odjezd dokonce i v případě úspěšného vniknutí do vozu. Moderní zařízení totiž generují kód, který se musí shodovat s heslem v klíči od auta, aby se dalo nastartovat zapalování.

Jaké existují typy alarmů do auta?

Bezdrátový autoalarm – Tuto variantu lze nazvat rovněž GPS autoalarmem a, jak sám název napovídá, funguje na dálku. Přesněji řečeno, v tomto případě je přístroj propojen s vaším chytrým telefonem nebo jiným inteligentním zařízením a upozorňuje uživatele na podezřelé chování v okolí vozidla a uvnitř něj. Bezdrátové připojení znamená, že kromě elektrického napájení z poplašného systému nevedou žádné kabely ani dráty, což ztěžuje jeho odhalení, a tedy i možnost deaktivace.

Tiché poplašné systémy – Drtivá většina systémů pracuje s hlasitou sirénou a je zřejmé, proč tomu tak je. Hluk, který vydává, probudí nejednoho spícího spoluobčana a zloděje přivede do časové tísně, poněvadž každou chvíli se náhle může někdo objevit. Právě to je pro mnohé znamení, že by měli co nejrychleji prchat. Existují však i takoví zločinci, kterým je to srdečně jedno, a tak si jednoduše trochu pospíší, a stejně si odnesou nějaké cennosti nebo rovnou celé vozidlo. Z uvedeného důvodu se v poslední době stále častěji vyskytují výše uvedené bezhlučné alternativy. Zloděje sice nevyděsí a dodají mu dokonce i pocit bezpečí, ale zato majitel bude bezprostředně upozorněn. Může se nyní sám rozhodnout, zda zavolá policii, nebo situaci nejprve okouká na vlastní oči.

Jak funguje autoalarm a co ho vyvolá?

Podobné systémy mohou fungovat na základě rozličných způsobů. Většina z nich má celou řadu potenciálních spouštěčů. Centrální zamykání auta například kontroluje, zda bylo vozidlo otevřeno příslušným klíčem. Kromě toho jsou do systému často naprogramovány zvláštní kódy, díky nimž se každý klíč stává jedinečným, a je tak mnohem obtížnější jej obejít.

Navíc spousta systémů využívá pokročilé senzory, které snímají interiér vozidla. Některá zařízení tak třeba měří tlak vzduchu, který se přirozeně po otevření okna nebo dveří změní a dokáže tak spustit alarm.

Kam lze umístit autoalarm?

Odpověď na tuto otázku závisí zcela na konkrétním zařízení. Současně existují i takové modely, které lze do vozu nainstalovat vlastnoručně. Většinou výrobce uvádí doporučená umístění, například pod odkládací přihrádkou nebo za přístrojovou deskou. Důležité je, aby nebyla narušena správná funkce poplašného systému a aby například čidla mohla fungovat tak, jak mají.

Jiné modely je však nutno správně zapojit, aby skutečně vykonávaly svou práci a nespouštěly falešné poplachy nebo naopak v požadovaném okamžiku neselhaly.

Odcizení vlastního vozu může být pro mnohé hořkou finanční ranou, vždyť na auto je často třeba dlouho spořit nebo si dokonce vzít úvěr. Může se zdát lákavé si instalaci provést na vlastní pěst a ušetřit tak trochu času a peněz. Nicméně tento postup můžeme doporučit pouze u těch zařízení, která to jednoznačně umožňují a pro která nejsou potřebné žádné rozsáhlé odborné znalosti. Pokud máte pochybnosti, nechte si zařízení namontovat vyškoleným mechanikem, ať můžete v noci usínat opravdu klidně a bez obav.

TOP produkty na toto téma:

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty