Potřebujeme v autě imobilizér?

Potřebujeme v autě imobilizér?

Napadlo vás už někdy, že to, co naši předkové měli za luxus, je pro nás samozřejmostí, ba dokonce nutností? Třeba bezpečnostní pásy a airbagy. Před jejich zavedením byla jízda autem opravdovým dobrodružstvím, vzhledem k tomu, že k vážným úrazům docházelo obvykle i při lehčích srážkách ve městech. Avšak v dnešní době by zajisté nikdo nepochyboval, kdyby někdo tvrdil, že tyto dva prvky patří do každého vozidla a představují jeho základní výbavu.

Podobně je tomu i u imobilizéru. I ten byl ještě před nějakou dobou zajímavou inovací, ale dnes už mnozí vůbec netuší, co to vlastně je. Svou úlohu totiž plní spolehlivě a tiše. Podívejme se tedy, jak takový imobilizér funguje a co je o něm navíc důležité vědět.

Co je to imobilizér a proč byl vynalezen?

Jak známo, počet vozidel na našich silnicích, dvorech a parkovištích rok od roku vzrůstá. Tento prudký nárůst byl obzvlášť markantní v minulém století, jenomže čím více automobilů se objevuje na trhu, tím častěji dochází i k jejich krádežím. Každý to snad zná z filmů či knížek: Hlavní hrdina anebo zloděj se potřebuje dostat do vozu, jenž mu nepatří. Nastoupí do kabiny řidiče a sundá ochranný kryt pod volantem. Následně diváci čili čtenáři sledují, jak vytáhne modrý a červený kabel, odloupne izolaci a pod jiskrami spojí dva konce dohromady. Spustí se zapalování, motor zavyje a dotyčný může nerušeně odjet. 

Skutečnost je sice méně napínavá, ale v podstatě se situace donedávna příliš nelišila od té filmové. Jestliže se potenciálnímu zločinci podařilo získat přístup do interiéru vašeho vozidla, aniž by alarm upozornil okolostojící, mohl s vozem také poměrně snadno zmizet.

Automobilky proto musely přijít s řešením pro své zákazníky a jedno z těchto zařízení je nyní v každém autě. Nejběžnější forma elektrického imobilizéru pracuje na základě kódového systému. Za tímto účelem je v klíčku zapalování a v palubním počítači uložen zvláštní zašifrovaný kód. Je jedinečný pro dané vozidlo. Jakmile zhasnete motor, řídicí jednotka zablokuje zapalování, přívod paliva a startér, pokusí-li se někdo bez příslušného kódu spustit auto. Toto zablokování bude odstraněno až po opětovném vložení vašeho klíče s odpovídajícím kódem.

Sofistikovanější imobilizéry pracují s proměnným kódem, který se při každém použití klíčku přepíše a poté se vytvoří nový. Pro zloděje je tak ještě obtížnější zhotovit kopii tohoto hesla a tím obejít zámek.

Imobilizér nefunguje – co dělat?

Bohužel, stejně jako téměř u čehokoli jiného, má i tato technická vychytávka vedle mnoha předností také jisté nevýhody. Neboť jakmile se zavede nová elektronika, vyvstane nutně otázka, co se dá dělat, když něco přestane fungovat tak, jak by mělo. S chybnou klimatizací to může být dost nepříjemné a protivné, ale do práce a zpět se dostanete bez jakýchkoli závažných problémů. Odlišná situace však nastane, když se na přístrojové desce rozsvítí kontrolka imobilizéru.

Pokud je svícení této kontrolky doprovázeno obecnými potížemi při startování motoru, ukazuje to na problém s rozpoznáváním kódu. Porucha přitom může spočívat v klíčku nebo v samotné řídicí jednotce, zatímco výsledek je v obou případech totožný: při nejhorším nelze motor vůbec nahodit.

Na rozdíl od vadné klimatizace se tedy jedná o záležitost, kterou byste neměli v žádném případě odkládat a kvůli které je nejvhodnější co nejdříve vyrazit do nejbližšího servisu. Příčinu tam většinou naleznou rychle a snadno, a pokud opravdu došlo k tomu nejhoršímu, mechanici vědí, jak si s tím poradit a kód manuálně přepsat. Mnohem dražší a nervy drásající to bude, pokud problém zanedbáte, dokud už nebudete moct odjet a mobilní specialista k vám bude muset přijet a elektroniku napravit.

Jelikož jde o důležité bezpečnostní zařízení, které chrání vaše vozidlo před nežádoucím odcizením, důrazně nedoporučujeme pokoušet se o opravu imobilizéru svépomocí. Nejenže se vám to bez potřebných odborných znalostí může snadno vymstít, ale musíte mít také na paměti, že v případě krádeže vaše pojišťovna nerada uslyší, že jste změny v bezpečnostním systému provedli vlastníma rukama.

Jak vypnout imobilizér?

Obecně není doporučeno toto zařízení deaktivovat. Pro řidiče, za předpokladu, že funguje bezproblémově, přináší pouze samé výhody a v závislosti na pojišťovně a konkrétní smlouvě je podmínkou pro uplatnění nároků společnosti. V jednotlivých případech však může být možné a v pořádku požádat servis o vypnutí systému.

Neboť k uskutečnění něčeho takového je zapotřebí mít k dispozici odpovídající techniku, odborné znalosti a nezbytný software.

A pro koho je deaktivace vhodná?

No, také může jít o dočasné vyřazení z provozu, třeba když se má starý imobilizér vyměnit za nový. Jiní řidiči naopak mají zájem o trvalé vypnutí, protože oprava či kompletní výměna by pro ně byla finančně příliš nákladná a obejdou se i bez této technologie.

Každopádně je třeba pečlivě zvážit, zda má takový postup smysl a jaké bude mít důsledky.

Jak bezpečný je imobilizér?

Přestaly se po zavedení imobilizérů zcela krást auta? To rozhodně ne, ale počet alespoň těch příležitostných zlodějů se určitě výrazně snížil. Vždyť systém je zaměřen právě na takové pachatele. V dnešní době už nestačí, aby se někdo se šikovnými prsty a trochou zkušeností vloupal do moderního vozidla, zauzloval pár drátů a ujel. V takovém případě zámek skvěle odvádí svou práci.

Nicméně, jak už bylo řečeno dříve v článku, existují způsoby a prostředky, jak vypnout elektrický imobilizér pomocí softwaru a správné techniky a přimět vůz, aby se domníval, že do zámku byl strčen patřičný klíč. Protože i na elektronické přístroje se vždy najdou lidé a skupiny, které jim velice dobře rozumí a jsou schopny je obejít.

Co je tedy vhodným řešením? Bezpochyby je imobilizér stále krokem správným směrem. Chcete-li ovšem dosáhnout celistvá ochrany, budete muset investovat do několikavrstvé technologické soustavy. Přídavný poplašný systém nebo bezpečnostní kamery představují další překážku, které ne každý potenciální zloděj chce jen tak čelit. Ti, kteří chtějí ještě vyšší míru zabezpečení, si mohou nechat nainstalovat GPS vysílač a být v případě posunu vozu okamžitě upozorněni prostřednictvím přijímače, například vlastního smartphonu.

Tou snad nejúčinnější a nejtrvalejší metodou však bude pouhá koupě vlastní garáže. Auto je tak navíc chráněno před zvědavými zraky a určité osoby o voze nebudou mít ani tušení.

Komentáře - 2

 • @user_280664
  07.11.2022 20:21
  Člen

  Proč nefunguje imobilizér na druhých klíčích ? Patřící k stejnému autu??Nedopatřením se používané klíče ztratili. Co s tím teď ??

 • @R.
  08.03.2023 14:08
  Člen

  Případně se mohla vybít baterie nebo auto mohlo při nějaké práci přijít o klíč. Je lepší kontaktovat servis a zkusit znovu naprogramovat klíče.

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty