Jak opravit prasklé čelní sklo

Jak opravit prasklé čelní sklo

Oprava prasklin na čelním skle je jedna z nejoblíbenějších služeb, které autoservisy provádějí. Vysoká míra zranitelnosti a pravděpodobnosti poškození souvisí s polohou čelního skla: zpod kol auta před vámi může na sklo dopadnout kamínek nebo jiný předmět. Sklo mohou poškrábat i větve stromů. Zářezy a praskliny jsou také způsobeny krupobitím. Poškození ne vždy znamená, že je třeba vyměnit celé sklo. V některých případech jej lze opravit. V tomto článku vám řekneme, kdy je možné obnovit původní stav této součástky a co má řidič dělat v případě poškození.

Mohu dále jezdit s prasklým čelním sklem?

 Jakékoliv poškození na čelním skle by se mělo ihned opravit. Je na to několik důvodů: 
 • Při vystavení vibracím a změnám teplot se poškození může zvětšit, kvůli čemuž nebude více možné opravit prasklé čelní sklo. Součástku bude nutné vyměnit.
 • Přítomnost prasklin je překážkou pro získání potřebného certifikátu při provádění prohlídky vozidla, no a používání vozidla bez tohoto dokladu je nelegální.
 • Zhoršení viditelnosti. Praskliny, zářezy a škrábance zhoršují viditelnost, mohou rozmazat obraz a působí nepříjemně. Všechno toto vede ke snížení pozornosti řidiče a může vzniknout nehoda. Pokud je poškození navíc na straně řidiče, v oblasti stěrače, můžete dostat pokutu.

Mohu dále jezdit s prasklým čelním sklem

Mohu si svépomocí opravit prasklé čelní sklo?

Navzdory faktu, že v obchodech najdete mnoho běžně dostupných opravných setů na prasklé čelní sklo, odborníci nedoporučují dělat tuto práci svépomocí bez potřebných dovedností. Pamatujte si, že pokud chcete zaručit neviditelnost opravovaných oblastí, a obnovit i původní sílu skla, musí se splnit hned několik podmínek najednou.

V případě poškození dovezte vaše auto do autoservisu. Odborníci v autoservisu mají dostatek zkušeností a veškeré potřebné vybavení k provedení kvalitní opravy čelního skla. Například, pokud chcete zastavit šíření praskliny na čelním skle, na její koncích je třeba vyvrtat díry. Používá se na to rotační nástroj. V tomto případě je velmi důležité přesně vypočítat vaši sílu, aby se problém ještě více nezhoršil. Během této práce budete potřebovat speciální nářadí s názvem rycí jehla, která vám umožní odstranit malé fragmenty z poškozené oblasti. Na polymerizaci mnohých sloučenin se musí použít také UV lampa. Po zalepení poškození se povrch obvykle vybrousí, což také souvisí s použitím vhodného vybavení a speciálních ošetřujících látek.

Mohu si svépomocí opravit prasklé čelní sklo

Kdy je třeba vyměnit čelní sklo?

 Ne všechna poškození se dají opravit. Malé praskliny se obvykle mohou opravit. Sklo bude však třeba vyměnit v těchto situacích: 
 • Poškození je v zorném poli řidiče;
 • Zářez na skle se nachází méně než 25 cm od okraje čelního skla;
 • Průměr poškození je větší než 1.5 cm;
 • Prasklina se dotýká dvou nebo více okrajů čelního skla;
 • Malé praskliny pokrývají více než 30% oblasti čelního skla;
 • Perforační poškození;
 • Poškození, která narušují funkčnost jiných komponentů – prvky vyhřívání, světelný a dešťový senzor, atd.

Co mám dělat, když se na čelním skle objeví poškození?

 Proveďte tato opatření: 
 • Zastavte auto.
 • Aby se do praskliny nedostala vlhkost a špína, kvůli kterým by součástka byla neopravitelná, poškozenou oblast ochraňte pomocí lepicí pásky. Zajistěte, aby se páska nedostala do přímého kontaktu s poškozenou oblastí. Jako izolační vrstvu k tomu použijte papír nebo celofán.
 • Nepokoušejte se zastavit šíření praskliny na čelním skle jejím vyplněním pomocí super-lepidla nebo laku na nehty. Nepomůže vám to, a situaci tím pouze zhoršíte.
 • Auto s prasklým čelním sklem nenechávejte zaparkované na přímém slunci. Se zvyšující se teplotou v kabině auta se zvyšuje i tlak kladen na čelní sklo, což vede k zhoršení poškození.
 • Pokud je poškození umístěno v zorném poli řidiče, pro zlepšení viditelnosti si zvyšte nebo snižte sedadlo.
 • Auto dovezte co nejdříve k odborníkům. Na cestě do autoservisu se vyhněte nekvalitním cestám a jezděte hladce. Nárazy a vibrace mohou způsobit další šíření praskliny.

Co mám dělat, když se na čelním skle objeví poškození

Závěr

Oprava prasklin na čelním skle vám pomůže pouze při obnovení původního vzhledu, pokud ji provedou odborníci. Čím dříve vyhledáte pomoc od expertů, tím je vyšší pravděpodobnost dosažení dobrého výsledku z této práce. Naše tipy vám pomohou dostat se do autoservisu, aniž by se problém zhoršil.

  Váš profil je váš osobní asistent.

  Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty