Co je Isofix a jak funguje

Co je Isofix a jak funguje

Děti vyžadují hodně pozornosti a nerady sedí jen tiše na místě, naopak jsou plné života a energie. Tyto nádherné vlastnosti našich nejmenších členů rodiny jsou důvodem k radosti –  až na velmi vzácné výjimky. Protože i rodiče se občas někam ženou a jsou ve stresu. Pokud pak dětskou sedačku ve spěchu nepřesně umístíte a váš potomek se navíc začne v ní posouvat, může to být zvlášť pro malé děti rychle nebezpečné. Jelikož v takovém případě nesprávně zapnutý bezpečnostní pás způsobí více škody, než užitku. V následujícím článku se pokusíme rodičům a těm, kteří se jimi brzy stanou, proto vysvětlit, proč je systém Isofix vynikajícím řešením, které je nadto vysoce bezpečné a nekomplikované.

Jak vypadá Isofix v autě?

 podsedák do auta s isofixem

Isofix je tuhý kotevní systém, který najdete na obou zadních sedadlech a často také na sedačce předního spolujezdce. Systém poznáte podle speciálních úchytů, které jsou pevnými kotevními body zajišťujícími bezpečné propojení vozidla a dětské autosedačky. Zda je vaše vozidlo vybaveno systémem Isofix, můžete zjistit podle příslušného loga nebo symbolu dětské sedačky Isofix na vnějších zadních sedadlech, nadzvednutím čalounění na nich nebo jednoduše nahlédnutím do příručky k vašemu vozidlu.

Od počátku nového tisíciletí je tímto systémem opatřena už drtivá většina osobních automobilů, a to z dobrého důvodu. Isofix doporučují a potvrzují nejen automobilky a výrobci dětských autosedaček, ale také nezávislí odborníci, a jeho účinnost je navíc podložena studiemi.

Odkud se však bere velká spolehlivost tohoto uchycení autosedaček? Největším přínosem systému je bezpochyby jeho nízká náchylnost k chybám. Jak už bylo popsáno výše, může se neúmyslně stát, zejména ve stresových a uspěchaných situacích, že sedačka nebo podsedák nejsou umístěny vhodně, kvůli čemuž se mohou za jízdy přesunout. Vychýlená poloha pak znamená, že v případě srážky nebo prudkého brzdění nemůže bezpečnostní pás optimálně utlumit sílu nárazu a je zatížen jen jednostranně. To může být pro dítě zdrojem závažných zranění, anebo ještě hůře, může být ze sedačky zcela vytrženo. Tuhý spoj mezi zadním sedadlem a dětskou sedačkou má však ještě jednu velkou přednost. Díky pevnému propojení tvoří dětská autosedačka s vozidlem jeden celek, a může tak rovnoměrně přenášet brzdné síly, nikoli jako bezpečnostní pás, který ponechává určitý prostor pro volný pohyb.

Jaké dětské autosedačky lze připevnit pomocí systému Isofix?

jak funguje isofix

Dobrou zprávou je, že prakticky všechny modely spadají do této kategorie. Jsou-li vybaveny odpovídajícím úchytem, a tedy homologovány, lze pomocí isofixu uchytit jak běžné dětské autosedačky, tak i podsedáky a vajíčka pro miminka. Základna Isofix je totiž univerzální. V následujícím přehledu je znázorněno, co se mění vzhledem k různým typům autosedaček.

Autosedačky → Výrobci dětských autosedaček již téměř před dvaceti lety svižně přešli na systém Isofix a dodnes jej dále zdokonalují. Plně sdílíme doporučení nezávislých testovacích středisek a odborníků a souhlasíme s názorem, že byste nikdy neměli kupovat dětskou autosedačku bez isofixu, neboť vašemu dítěti v každém případě poskytuje samé výhody. Mimoto je vhodné držet se osvědčených a známých výrobců. Nejenže tyto značky mají se sedačkami pro děti dlouholeté zkušenosti, ale také investují nemalé finanční prostředky do výzkumu a zlepšování bezpečnosti svých produktů.

Podsedáky → Pokud jsou vašemu dítěti již 3 roky nebo více, obvykle už dosáhlo požadované velikosti pro přechod z dětské autosedačky na tyto podsedáky, které nemají ochrannou a podpůrnou opěrku zad. Samozřejmě jsou rovněž vybaveny odpovídajícími kotevními body typu Isofix, a lze je tedy bez problémů upevnit na zadní sedadlo.

Vajíčka pro miminka → Pod tímto roztomilým názvem se vlastně skrývá košíček pro ty nejmladší z rodiny. Jsou vhodné pro kojence ve věku od několika měsíců až po o něco více než jeden rok, dokud dítě ještě není schopno samostatně sedět. Miminko proto v nosiči leží naplocho a některé modely se instalují proti směru jízdy. Je třeba zdůraznit, že tyto autosedačky vyžadují speciální konektory, které se připevňují ke košíkům a následně se propojují s kotevními úchyty Isofix.

Co bych ještě měl vědět o autosedačkách a systému Isofix?

Už jste si někdy lámali hlavu nad tím, jak vybrat správnou dětskou autosedačku pro své dítě? Existuje několik základních pravidel, kterými se můžete řídit. Důležitý je přitom věk a váha vašeho dítěte. Zhruba řečeno, rozlišujeme 5 skupin, které určují, zda se pro vaše dítě již vyplatí zakoupit podsedák, nebo zda je stávající dětská sedačka ještě dostačující. A tato doporučení nejsou bez významu, protože každá sedačka se svou speciální konstrukcí je vhodná pouze pro určité velikosti. Pokud například hlava vašeho dítěte vyčnívá přes opěrku krku vaší sedačky, je zjevně příliš malá a nezbývá než obstarat kvalitní podsedák. Předčasná koupě autosedačky naopak může namáhat záda vašeho dítěte, a pokud ještě není schopno po delší dobu sedět vzpřímeně, může se zranit i při lehkém brzdění kvůli pásům. Přesvědčte se proto, že kupujete správnou velikost a hmotnostní kategorii pro své dítě, a v případě pochybností vyhledejte nezávislého odborníka.

Slyšeli jste, že pokud připevníte dětskou autosedačku pomocí isofixu, není třeba kolem ní dodatečně utahovat pás? To je bohužel pravda pouze částečně a i zde je nutné být pozorný. Co se týká vajíček pro miminka, jsou i modely, které nevyžadují fixaci pomocí bezpečnostního pásu, ale i mezi nimi najdeme výjimky a měli byste se proto dobře seznámit s dokumentací k danému výrobku. Jakmile celková hmotnost sedačky a vašeho dítěte přesáhne určitou hranici, je použití bezpečnostního pásu nezbytné, aby byl váš malý pasažér i celá sedačka spolehlivě připoutána.

Je systém Isofix do auta vhodný pro všechny rodiče?

Bezpochyby. Isofix je mimořádně důležitá inovace, kterou krátce po jejím zavedení uplatnili skoro všechny automobilky jako nový bezpečnostní standard. A to z nepopiratelně dobrých důvodů: Její obsluha je velmi jednoduchá a předchází tomu, abyste se při upevňování náhodou nedopustili chyby. Dodatečné pevné spojení autosedačky se zadními sedadly poskytuje nejvyšší úroveň bezpečnosti ve všech rizikových situacích a použití pásu ji navíc jen zvyšuje, díky čemuž se můžete plně soustředit na řízení. A to i za situace, kdy se vašemu malému pasažérkovi jízda v autě příliš nelíbí a začne to dávat najevo vrtěním.

Váš profil je váš osobní asistent.

Sleduje výdaje na auto, zapisuje do servisní knihy a plánů výměny dílů a ukládá oblíbené materiály, poznámky a dokumenty